Mgr. Martin Kupka

místopředseda strany
uvolněný starosta obce
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení
expert pro veřejnou správu

Jít do politiky vyžaduje i odvahu

Rozhovor posbíraný z dotazů lidí, kteří se politice příliš nevěnují, sledují zpravodajství jen příležitostně, ale další budoucnost jim není lhostejná. Servítky si nebrali a ptali se velmi otevřeně. Odpovídám…

Proč jste se rozhodl pro aktivní roli v politice?
Záleží mi na tom, aby hodnoty jako svoboda, zdravá konkurence, minimální stát a odpovědnost měly co největší zastání. V naší obci se nám tyto hodnoty daří naplňovat. Rád bych je co nejvíce přenesl i do Parlamentu.
Myslíte, že v politice něco změníte?
Ano změním. Podařilo se mi celou řadu plánů realizovat v prostředí obce a její tvář se za tři roky viditelně proměnila. Rád bych se o podobné změny pokusil i o úroveň výš. Člověk musí kandidovat s tím, že něco změní, a ne s tím, že „si to tam odsedí“.
Jste přesvědčen, že se nenecháte zkorumpovat?
To jsem. Působím v různých veřejných funkcích více než deset let. To je dost dlouhá doba na prověření vlastní odolnosti vůči korupci.
Jak chcete v politice obstát, pokud na Vás bude vyvíjen tlak ze strany korupce?
Recept se skrývá v pořadí hodnot. Pro mě je největším potěšením dělat věci, které jiným lidem pomáhají, usnadňují život. Pokud bych měl na prvním místě hodnotového žebříčku peníze a bohatství, nikdy bych nepracoval jako starosta. A podobně to bude platit i pro práci poslance.
Myslíte, že vaší straně bude ještě někdo věřit?
Ano, ta důvěra se může v tuto chvíli odvíjet především od lidí, kteří budou ODS reprezentovat. Věřím, že moje práce i historie mých názorů přirozenou důvěru budí. A kromě toho jsem přesvědčen, že jen část naštvání našich voličů je spravedlivá – druhý díl schytáváme za koaliční partnery, kteří některé věci prosadili silou a možná byli obratnější v komunikaci, takže problém byl přičten na vrub ODS. Obraz ODS jen jako strany, která v posledních letech neplnila sliby, přivedla ekonomiku do krize a pomocí kmotrů vysávala veřejné prostředky, je velmi nespravedlivý.
S jakou vizí jdete do politiky?
Chtěl bych žít ve státě, kde se zbytečně nerozmělňují peníze na nejrůznější zbytečné dotace, dávky a fungování košatých úřadů. Chtěl bych žít ve státě, kde vládnou jednoduché zákony, kde je jednoduchý a srozumitelný daňový systém, kde stát i obce jen minimálně zasahují do života aktivních lidí, kteří se chtějí a umějí postarat sami o sebe. Chtěl bych žít ve státě, který umí být solidární s těmi, kdo se o sebe postarat nemohou, ale který nenechá solidaritu zneužívat těmi, kteří se o sebe postarat nechtějí. Právě politické strany a zejména samotní poslanci jako zákonodárci mohou stát k takovému fungování směřovat.
Jdete do politiky opravdu s tím, že chcete něco změnit nebo si chcete jen přijít na slušné peníze, jako je to v politice běžné?
Stojí za mnou působení v roli starosty malé obce. Nebojím se říci, že za mnou jsou vidět i pozitivní výsledky. V předchozím zaměstnání jsem měl více peněz, dal jsem ale přednost obci. Každý si z toho může udělat svůj závěr.
Jaký máte názor na výhody poslanců a hodláte je také využívat? Proč mají poslanci výhody proti ostatním občanům, viz stravné, cestovné atd.
Nejsem zastáncem široké imunity. Aby se například při rychlé jízdě oháněl poslanec imunitou, pokládám za naprosto nepřijatelné. Projevy v parlamentu by se ale podobně jako v mnoha jiných státech jisté ochraně těšit měly. Pokud jde o výhody spočívající v různých příplatcích na to či ono, myslím, že jsou plně na místě, pokud mají souvislost s výkonem funkce. Poslanec by mě mít možnost konzultovat odborné věci s experty, objednat si studie či analýzy. Podobné je to s cestovným – pokud bere poslanec svou práci opravdově, musí nutně najezdit mnohem více kilometrů než většina ostatních lidí. Politika není práce na osm hodin denně od pondělí do pátku. I jako starosta pracuji mnohem déle než nějakých 8 hodin denně. Běžně zvedám pracovní telefony i o víkendech, chodím na víkendové akce organizované obcí nebo spolky... A tak to má v zásadě každý politik, kterého práce baví.
Myslíte si, že neskončíte za mřížemi jako vaši předchůdci?
Nevidím žádný důvod, proč by to tak se mnou mělo dopadnout.
Jak zaručíte, že "nová ODS" už nadobro zpřetrhá vazby s kmotrovskými strukturami?
Nejsem všemohoucí, abych něco takového mohl sebevědomě zaručit. Rozhodnout ale můžou voliči svým hlasováním a kroužkováním. Pravdou je, že ODS má v tomto směru nejhorší pověst. Její současné kandidátky ale nesou jména řady komunálních politiků a politiků, kteří už ve volbách důvěru lidí dostali a v žádné kmotrovské struktuře nebyli. Rozhodl jsem se kandidovat i proto, abych bránil zákulisní politice soukromých zájmů. To je můj vklad ve prospěch dobré veřejné politiky.
Proč při každé kauze, která se týká vašich členů, "nezapomenete" zaútočit na policii a soudy?
Já na policii a soudy neútočím, i když připouštím, že se mi také několik počinů státních zástupců z nedávné minulosti zrovna nelíbilo. Jsem přesvědčen, že i politik má právo na názor, a to i na názor kritický, ohledně kroků policie a státních zástupců a samozřejmě třeba i ohledně médií. Pokud bychom si tu zavedli falešnou politickou korektnost a takovou kritiku zakázali, došli bychom zaručeně k ještě horším koncům. Nikdo není nekritizovatelný, každý musí skládat účty ze své práce. Politici to dělají přinejmenším každé čtyři roky – snad s výjimkou senátorů a prezidenta, kteří mají delší mandáty.
Před minulými volbami jste slibovali, že nezvýšíte daně. Nastal opak. Chystáte nějaké podobné překvapení pro letošní volby?
Jsem si vědom, že jsme mnoho našich voličů zvýšením DPH o jeden procentní bod zklamali. ODS souhlasila se zvýšením daní, aby zachovala jinou prioritu - rozpočtovou střídmost. Byla to vynucená volba, ze které nikdo z nás neměl radost. Je na nás, abychom získali zpět důvěru veřejnosti, že jsme schopni prosazovat nízké daně a bojovat proti jejich zvyšování, zejména co se týká daní přímých. Musíme hledat cestu, jak zjednodušit daňový systém a uvolnit rezervy ve státní správě. Od socialistů voliči nic takového čekat nemohou.
Připadá mi, že tím, jak někteří vaši představitelé často házejí sociální demokraty do stejného pytle jako komunisty, nepřímo tím legitimizovali spolupráci socialistů s komunisty. Budete pokračovat v této rétorice?
Já touto rétorikou nemluvím, dokonce si ani nemyslím, že by to by převládající tón ve vyjadřování ODS. Spolupráci socialistů a komunistů na prvním místě legitimizovali sociálnědemokratičtí hejtmani v mnoha krajích, opatrně po volbách před pěti lety a naplno vloni. Žádnou cizí pomoc k tomu nepotřebovali.
Hodláte přidat státním zaměstnancům?
Pokud bude stát dobře fungovat a ekonomika půjde nahoru, měli by to pocítit i státní zaměstnanci. Státní sektor nemůže fungovat jinak než soukromý. V privátním podniku zaměstnanci na svých platech vidí, pokud firma funguje lépe, šetří na správných místech a více se jí daří. Státu se musí také dobře dařit, aby mohl své zaměstnance co nejlépe zaplatit. V každém případě jsem zastáncem toho, že plat je odměna za práci a musí odrážet výkonnost a kvalitu zaměstnance. To platí úplně všude.
Počítáte se změnou důchodové reformy, nehodlám jít do důchodu v 66 letech a 6 měsících, nepočítám, že bych však šla po reformě ještě později.
Důchodová reforma nezbytná je. Není to výmysl politiků, ale prostý tlak demografického vývoje. Díky kvalitní lékařské péči a zlepšení životního prostředí i životního stylu se dožíváme delšího věku. Současně se rodí stále méně dětí, takže do budoucna se bude zmenšovat podíl těch, kdo důchody platí, a naopak bude přibývat těch, kdo je pobírají. Plátci nebudou chtít platit víc, příjemci nebudou chtít dostávat méně, což je neudržitelné dilema. Takže pokud se nepodaří shodnout na změně, bude to prostě znamenat, že za pár let budou všichni senioři ještě v mnohem tíživější situaci, pak bude možné opravdu mluvit o chudobě. Tomu je potřeba zabránit. Jen se někdy těžko vysvětluje, proč je třeba dělat i krátkodobě nepopulární kroky. To vyžaduje i jistou odvahu. Tu snad ODS měla a má, ale připouštím, že ve schopnosti věc veřejnosti vysvětlit celá koalice dost pokulhávala. I ke srozumitelnějšímu vysvětlování takto složitých rozhodnutí bych chtěl přispět.
Myslíte si, že Váš partner s Vámi vydrží i po vašem zvolení?
Mám skvělou manželku. Určitě to spolu zvládneme.
Máte vedlejší příjmy? Jaké?
Přednáším na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a občas také jako lektor učím komunikační dovednosti a personalistiku. V roce 2012 činily mé vedlejší příjmy 272.295 Kč.
Cítíte se v ODS jako nemehla, jak na svých billboardech píše Andrej Babiš?
Základní omyl AB je v tom, že ten šikovný národ, co ho řídí nemehla, potřebuje řídit. Národ nepotřebuje řídit. Národ potřebuje, aby mu stát poskytl, co má poskytnout, a jinak nepřekážel. Ti pracovití a samostatní už budou vědět, co mají dělat. Řídit lidi znamená omezovat jejich svobodu. A já si lidské svobody vážím. Svobodní lidé v této zemi nestojí o to, aby je někdo řídil – zejména ne někdo, kdo by je řídil třeba jako drůbežárnu!